Jak-27 pohledem modeláře - data
TECHNICKÉ ÚDAJE
Jak-27 R

rozpětí   11,20   m
délka 15,80 m
normální vzletová hmotnost    11 340 kg


VÝKONY
maximální rychlost   1 135 km/hod
dolet   3 000 km
počáteční stoupavost   95m/s

MOTOR
motor   2x RD-9B (dle jiných pramenů DR-9AF)
tah motoru   40,00 kN


OSÁDKA
posádka   2 muži na vystřelovacích sedačkách

HISTORIE

jak25
Stíhací verze předchozího typu-Jak-25

Řada letounů Jak-25 až Jak-28 z OKB Jakovlev je charakterizována dvoumotorovým uspořádáním s motory v gondolách pod křídly a tandémovým podvozkem s vyrovnávacími koly pod konci křídel. Mimo základní stíhací verze se od každého typu vyráběly i verze další, mezi nimi i průzkumná,označovaná "R".Nástupcem letounu Jak-25 R se stal přibližně v polovině padesátých let modernější Jak-27 R, nazývaný v kódu NATO "MANGROVE".

Hlavním rozdílem oproti svému předchůdci byla :
-instalace modernějších motorů s přídavným spalováním RD-9B
-větší hloubka křídla s tzv.psím zubem
-zvětšené rozpětí křídla oblouky za gondolkami vyrovnávacích kol podvozku
jak28
Průzkumý Jak-28 R

Místo radiolokátoru u stíhací verze byl Jak-27 R vybaven prosklenou přídí a plnil úkoly frontového průzkumu. Stíhací verze moc úspěšná nebyla, ale letounů pro frontový průzkum bylo vyrobeno podle různých pramenů asi 180. Jejich nezaměnitelná silueta byla k vidění i na obloze tehdejší ČSSR, když se na našem území konaly pravidelné mohutné manévry armád Varšavské smlouvy. Jeho fotografie se také objevovaly v dobovém tisku (bohužel také v dobové-nereprodukovatelné kvalitě). Ze služby byly definitivně vytlačeny v první polovině sedmdesátých let pokračovatelem této řady -modernějším Jak-28 R. Ani ten však svojí koncepcí nezapře svůj původ z Jak-25.

MUZEJNÍ EXPONÁTY

Jak je obecně známo, je letoun Jak-27R v poměrně dobrém technickém stavu exponátem muzea v Monino. Druhý známý exemlář se nalézá na letišti Chodynka. Mimo těchto dvou
jak-27
Jak-27 R nad Československem během cvičení
"Vltava" v roce 1967
exponátů v Rusku je k vidění Jak-27R v nikoliv nejlepším technickém stavu v Německu. V Dessau, na území dřívějšího NDR, je možné navštívit "Technické muzeum Hugo Junkerse". Muzeum se nalézá u továrního letiště Junkers, k vidění jsou podstatné části obrovského tunelu, který byl od roku1935 užíván k aerodynamickým testům Junkersovými konstruktéry. V hangáru probíhá rekonstrukce sestřeleného letounu Ju-52, vylovenému leteckými archeology z jezera. Na původní prototypové stojánce se nyní nachází expozice letadel a vrtulníků. V době návštěvy autora, t.j.v létě roku1996, jich zde bylo 18, ve většině případů užívaných v tehdejší NDR.Tématicky sem patří i vystavený Jak-27R, který v NDR sloužil u sovětské okupační armády. Rudá armáda užívala i letiště v Dessau, ale podle informací pracovníka muzea sloužil autorem fotografovaný letoun č.28 na jiném letišti. Do Dessau byl prý dopraven proto, aby demonstroval využití německých aerodynamických výzkumů v továrně Junkers, které si Rusové odvezli jako válečnou kořist a na kterých dále v Rusku pod hlavičkou OKB Jakovlev pracovali zajatci-němečtí konstruktéři a vědci.

zpět
Zpět